KADINLARDAN © 2023. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Kadınlardan

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Diğer
 4. »
 5. Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır? Yenidoğan Bebek Bakımı İçin En Önemli 3 Nokta

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır? Yenidoğan Bebek Bakımı İçin En Önemli 3 Nokta

Kadınlardan Kadınlardan - - 12 dk okuma süresi
497 0

Yenidoğan bebek bakımı, bir aile kurma yoluna girmiş ve ilk defa anne baba olmuş çiftlerin maksimum araştırdığı, merak etmiş olduğu konulardan bir tanesidir. Yenidoğan bebeklerinin sıhhatli bir şekilde büyümesini isteyen ebeveynler, bilhassa ilk defa anne ve baba oluyorlarsa bebeğin tutulmasından altının değiştirilmesine dek birtakım mevzularda dikkatli olmalıdır. İlk defa bebek sahibi olmak olabildiğince meşakkatli ve yorucu bir iştir, fakat ebeveynlik görevleri doğru bir şekilde yerine getirilmiş olduğu vakit dünyanın en hoş hislerinden biri olduğu söylenebilir.

Eğer müjdeli haberi aldıysanız ve anne oluyorsanız, öncelikle birtakım gecelerden, tatlı uykularınızdan feragat etmenizi gerektiren günlerin geleceğini ve kendinizi bir taraftan işlerinizle uğraşırken bir taraftan bebeğinizi gözünüz gibi korur halde bulacağınızı bilmeniz gerekir. Eğer baba oluyorsanız masrafların artacağını, iş yaşamının yorucu olmaya başlayacağını, eve döndüğünüz vakit eşinizi bebeğinizle vakit geçirmekten yorgun bir şekilde bulabileceğinizi bilmeniz gerekir.

Ebeveyn olmak ve bir evlat yetiştirmek dünyada kim bilir maksimum yorucu olan, fakat en tatlı hisleri de içerisinde barındıran durumlardan biridir. Yenidoğan bebek bakımı konusu ile ilgili bilgilerinizi tazelemeli, bebeğinizin sağlığı için elinizden geleni yapmalı ve doğru bakım tekniklerini uygulayarak bebeğinizi cilt sorunlarından, enfeksiyonlardan korumanız gerekir. Bu yazı, bilhassa ilk defa anne ve baba olacak bireyler için bir rehber niteliği taşımaktadır. Peki, yenidoğan bebek bakımı iyi mi yapılır? Yenidoğan bebek alışverişi için önerilen mamüller neler?

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebek bakımı, doğumdan ilkin başlatılması gereksinim duyulan birtakım noktaları içerir. Yenidoğan bebek bakımı önerilerine geçmeden önce, doğum öncesi mutlaka katılması ve bir kenarda tutulması gereksinim duyulan bebek mamüllerinden bahsedilmesi gerekir. Yenidoğan bebeklerinizin doğumundan ilkin satın almanız önerilen ürünleri “Yenidoğan Bebek Alışverişi” başlığı altında bulabilirsiniz.

Eğer annenin sancıları son bulduysa ve küçük bedeniyle bir bebek dünyaya geldiyse, o andan itibaren bakım, beslenme, temizlik de sizin için başlamış demektir. Yenidoğan bebeğinizin bakımını doğru bir şekilde gerçekleştirmek için yapmanız lüzumlu olanlar aşağıdaki gibidir.

İlginizi Çekebilir;  Umursamaz Erkeğe Nasıl Ders Verilir?

1. Yenidoğan Bebek Bakımı

Yenidoğan bebeklerin ciltleri, olabildiğince hassas bir yapıya haizdir ve bu nedenden dolayı bebeklerinizin temizliğinde olabildiğince nazik davranmanız gerekmektedir. Yenidoğan bebek bakımında temizlik açısından ihtiyacınız olabilecek ürün önerilerini Yenidoğan Bebek Alışverişi başlığı altında görüntüleyebilirsiniz. Bebeğinizin temizliğinde ihtimaller içerisinde bir cilt sorununa ve enfeksiyona yol açmamak için içerisinde ne olduğu belirsiz ürünleri kullanmamanız gerekir. Özellikle baş kısmını silerken ve kurularken hassas davranmanız, baskı uygulamamanız gerekir.

Yenidoğan bebek göbek bağları bakımı maksimum dört gözle beklenen bakım konulardan bir tanesidir. Göbek bağları bebek doğumu sırasında mandal ile tutulur ve sonrasında saydam bir yapıya erişir. Göbek bağları kendi kendine bırakılarak düşecektir. Bu noktada ebeveynlerin tek yapması gereken, örnek olarak bebeğin altını bezlerken göbek bağının tahriş olmaması adına dikkat etmeleri ve göbek bağını dış etkenlerin yanı sıra bebeğin kendi dışkısı ile bulaşabilecek enfeksiyonlardan korumaları olacaktır. Bebeğin göbek bağları düştükten sonrasında azca oranda kanama ve akıntı görülebilir. Bu durumda kaygı edilmemelidir. Akıntı var ise yaklaşık %70 alkollü kolonya ürünleri ile birkaç kez göbek bağları temizlenebilir.

Yenidoğan bebek bakımında bir öteki mevzu ise alt değiştirmedir. Yenidoğan bebek bakımında alt değiştirirken kullandığınız bezlerin göbek bağları oyuntulu olmasından ve emici özelliğe haiz olmasından emin olmanız gerekir. Zira yukarıda da bahsedilmiş olduğu gibi bebeğin dışkısının göbek bağına kavuşması bununla beraber rahatsızlık ve enfeksiyon getirebilir. Bebekler doğumundan sonrasında ilk birkaç ay boyunca çok sık idrar yaparlar. Bu nedenle yaklaşık 3 saatlik aralar ile bebeğinizin altını değiştirmeniz ve tekrar bezlemeniz önerilir. Bebeğin dışkısının çok uzun süre beklemesi ciltte pişiklere yol açabilir. Bez değişimi sırasında günde en azından bir defa, 10 dakika kadar bebeğinizin poposunu havalandırmak yararlıdır.

İlginizi Çekebilir;  Anne Olmak: İlk Defa Anne Olacaklara Tavsiyeler

2. Yenidoğan Bebek Beslenmesi

Yenidoğan bebek bakımında en mühim noktalardan biri de bebeklerinizin beslenmesi olacaktır. Herkesin bilmiş olduğu suretiyle ilk 6 ay bebeğin anne sütü ile beslenmesi gerekir. Anne sütü yerine suni sütlerin ve değişik gıdaların kullanılması bebeğinizin sağlığını riske atabilir. Anne sütünün içeriğindeki bileşenler, bebeğin sıhhatli bir şekilde gelişimi açısından en iyi gıda deposu olacaktır. Annelerin doğumun sonrasında yarım saat, bir saat ya da daha hızlıca bebeklerini emzirmeleri önerilmektedir. İlk emzirmenin sonrasında bebeğin bağırsak yüzeyi koruyucu bir biçimde kaplanır. Bu vaziyet ilk sütün kolostrum adıyla bilinmesi ve bebek için bir aşı rolü görmesi olarak yorumlanabilir.

Yenidoğan bebeğinizin sıhhatli bir şekilde beslenmesi adına emzirme aralıkları yaklaşık 1-2 saatte bir olabilir. Yenidoğan bebekler emmeden maksimum yaklaşık 3-4 saat dayanabilirler. Bu nedenle şayet yavrunuz uyuyor olsa dahi mutlaka uyandırıp bebeğinizi emzirmeniz gerekecektir. Bebeğiniz yaklaşık 1-2 ay gelişim gösterdikten sonrasında 4-5 saat kadar emmeden durabilecektir. Emzirme süreleri, annenin durumuna göre her meme için 20 dakika kadar olabilir.

3. Yenidoğan Bebek Uykusu

Üçüncü mühim mevzu ise yenidoğan bebeğinizin uyku ve dinlenme aralıklarıdır. Yenidoğan bebekler, dünyaya geldikleri ilk 1-2 ay içerisinde gece gündüz ayrım etmeksizin uyuyabilirler. Normal doğum zamanında dünyaya gelen bebekler bigün içerisinde yaklaşık 15 saat uyku halinde olabilmektedir. Prematüre bebeklerde ise günlük uyku süreleri çok daha çok olabilmektedir.

Dünyaya ulaştıktan sonrasında çoğu bebek ilk ilkin yaklaşık 3 saat kadar uyur ve sonrasında 2 saat kadar uyanık kalır. Bu durumda uyanık olduğu zamanlar başta olmak suretiyle bebeklerin alt değiştirme, emzirme ve temizlik evreleri dahil bir bebeğin günlük minimum 3-5 saatinin bebek bakımıyla geçeceği söylenebilir. Ardından yavrunuz geri kalan sürelerde uyku halinde olacaktır. Unutmamanız icap eder ki beslenme düzeni olabildiğince önemlidir, yavrunuz uyuyor olsa dahi şayet süresi geldiyse uyandırıp emzirebilirsiniz. Alt değiştirirken ise bebeğinizi uyandırmanıza gerek yoktur, kendisi uyanmadıkça uykusuna devam etmesinde mahzur bulunmaz.

İlginizi Çekebilir;  Evden İş Önerileri: Kadınlar İçin Evde Yapılabilecek İşler Neler?

Yenidoğan Bebek Alışverişinde Neler Alınmalı?

Önemli görülen konulardan biri de yenidoğan bebek alışverişidir. Bebeğiniz dünyaya ulaşmadan ilkin aşağıdaki ürünleri imkân buldukça satın almanız ve kenarda tutmanız faydalı olacaktır. İlk defa anne baba oluyorsanız size satın almanız önerilen her ürün mutlaka koşul olmayabilir. Ancak bebeklerinizin sağlığı, temizliği ve bakımı açısından mutlaka kenarda bulunması gereksinim duyulan yenidoğan bebek alışverişi ürün önerileri şu şekildedir;

 • Kıyafetler; Yenidoğan yavrunuz dünyaya ulaşmadan ilkin mutlaka onu sarıp sarmalayacak, sıcak tutacak giysiler bulundurmalısınız. Bebekler olabildiğince süratli büyürler, bu nedenden dolayı her ay grubu için tek tek çoğu giyim satın almanıza gerek yoktur. Eğer imkanınız bulunuyorsa bol oranda 0-3 aylık ve 3-6 aylık bebek giysileri satın alarak bebek alışverişine başlayabilirsiniz. Bebeğinizin giyim alışverişinde %100 pamuk ürünleri tercih etmeniz yararlıdır. Kıyafet alışverişinde mutlaka yer vermeniz gereksinim duyulan ürün önerileri şu şekildedir;
  – Doğum sonrası ve hastaneden çıkarken kullanılacak minimum bir bebek takımı, zıbın, tulum, çorap, penye şapkalar, pamuklu yelekler.
 • Banyo Seti; Yenidoğan yavrunuz için lüzumlu ürünlerden biri de yenidoğan banyo setidir. Bebeğinizi doğumundan yaklaşık 12 saat sonrasında yumuşak bir sünger sayesinde temizlemeniz, fakat bunu yapmadan ilkin de doktorunuzdan onay almanız önerilir. Banyo setini kullanmak ve küvet içerisinde bebeğinizi yıkamak için ise göbek bağının düşmesini beklemeniz gerekir. Yenidoğan bebek banyo seti için önerilen mamüller şu şekildedir;
  – Banyo süngeri ya da pamuklu bezler, banyo küveti, basit yıkama için küvet filesi, kafa bölümü için kurulama mendili, banyo havlusu, yenidoğan bebek sabunları.
 • Bakım Ürünleri; Yenidoğan bebeğinizin sıhhatli bir şekilde bakımını yapabilmek için, örnek olarak bebek bezi gibi ürünleri hazır tutmanız faydalı olacaktır. Cilt bakım ürünleri seçerken bilhassa parfümsüz, tabii ve antibakteriyel içeriğe haiz olmalarına itina göstermeniz gerekecektir. Yenidoğan bebek bakımı için lüzumlu olacak mamüller şu şekildedir;
  – Göbek oyuntulu bebek bezi, temizleme pamuğu, alt değişiklik yapma örtüsü, tırnak makası, pişik kremi, bebek şampuanı, bebek sabunu.

İlgili Yazılar