KADINLARDAN © 2023. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Kadınlardan

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Cilt
 4. »
 5. Sütle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? – Sütle 3 Ayrı Cilt Bakım Önerisi

Sütle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? – Sütle 3 Ayrı Cilt Bakım Önerisi

Kadınlardan Kadınlardan - - 7 dk okuma süresi
539 0

Sütle cilt bakımı hazırlamaya başlamadan ilkin metnin en başta belirtilmesi icap eder ki süt maksimum alerji duyulan besinlerden biridir. Bu nedenle sütle cilt bakım önerilerini uygulamadan ilkin süte alerji duymadığınızdan emin olmalısınız.

Besin kıymeti olabildiğince yüksek olan süt ve süt ürünlerinin, yalnızca sıhhat açısından değil bunun yanı sıra cilt bakımında da olabildiğince fayda sağladığını biliyoruz. Peki, sütle cilt bakımı iyi mi yapılır? Sütle cilt bakımı için, en etkili 3 öneri…

Sütün Cilde Faydaları Neler?

Sütle cilt bakımı, en başta içerisinde barındırdığı vitamin, protein ve mineraller gibi gıda değerlerinden kaynaklı olarak cildin yenilenmesine fayda sağlar. Süt ve süt ürünlerinin tüketimi yalnızca cilt için değil bunun yanı sıra sıhhat açısından da gereksinim duyulan çoğu gıda kıymetini karşılamaktadır. Örneğin çocuklarda sıhhatli bir kemik gelişimi için süt ürünlerinin tüketilmesi öneri edilir. Aynı zamanda bilhassa yaşlı kişilerde görülen kalp hastalıkları, diyabet gibi muhtelif mühim hastalıklar için de süt tüketimi yararlıdır.

Uzmanlar tarafınca yararları kanıtlanmış olan, geçerliliği mutlaka düşünülen besinlerden bir tanesi de süttür. Sütle cilde bakımı cildin yenilenmesi, muhtelif dokuların kendini yenileyip geliştirmesi, yüzde bulunan akne ve sivilce gibi kişilere hastalık veren cilt problemlerinin önlenmesi için sütle cilt bakımı önerilmektedir. Bakım ürünlerinin genelinin süt karışımları ihtiva ettiği bilinmektedir. Eğer süt ve süt ürünlerine alerji duyulmuyorsa ve vücutta alerjik emareler görülmüyorsa, evde sütle cilt bakımı yapmak mümkündür.

Sütle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Sütle cilt bakımı yapmak, öteki evde cilt bakım yöntemlerine nispeten daha kolaydır. Örneğin yalnızca bir süt ve pamuk sayesinde yüze uygulanmasının sonrasında cildin kendini yenilemesi mümkündür. Sütle bakım yapmak pürüzsüz bir cilde haiz olmak için etkili olan bakım yöntemlerindendir. Sütle evde cilt bakımı için aşağıdaki üç ayrı teknik kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir;  Güzellik Merkezi Siyah Nokta Temizliği Fiyatları
Sütle cilt bakımı iyi mi yapılır?

Sütle cilt bakımı: Evde yüz maskesi yapmak

1. Cilt beyazlatıcı maske

Evde sütle cilt beyazlatıcı maske yapmak talep eder misiniz? Cildinizin rengini açacak, pürüzsüz bir yüze haiz olmanızı sağlayacak bu maske karışımıyla cildin beyazlamasını sağlamak olası hale geliyor. Az malzemeli yüz bakım maskeleri arasında maksimum etkili olduğu malum sütle cilt beyazlatıcı maskenin yapımı ve uygulanışı aşağıdaki gibidir.

Sütle cilt bakımı önerileri

Malzemeler

 • Yarım bir limonun suyu
 • 1 Fincan süt
 • 1 Tatlı kaşığı bal
 • 1 Tatlı kaşığı yoğurt

Sütle cilt beyazlatıcı maskenin yapılışı

 • Bir fincan süt, yarım limon suyu, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı yoğurdu bir kap içerisine alarak karıştıralım.
 • Hazırlanan karışım sürülebilecek kıvama geldiği zaman yanak, çene, alın, burun bölgelerine kafi oranda sürerek uygulayalım.
 • Maskeyi yüzde otuz dakika kadar beklettikten sonrasında ılık su ile yüzümüzü yıkayalım. Ardından iyice durulayıp yüzümüzü silelim.

Bu maske, ihtiva ettiği bal vasıtası ile siyah nokta gibi problemlerin da önüne geçebilmek için etkilidir. Bunun yanı sıra limon, yoğurt ve bilhassa süt içeriğiyle cilt renginin beyazlamasına ve cildin daha pürüzsüz hale gelmesine fayda sağlar.

2. Sütle kir giderici maske

Eğer ciltteki muhtelif lekelerden şikayetçiyseniz ve bu lekelerden kurtulmak istiyorsanız, uygulayabileceğiniz en iyi maske karışımlarından bir tanesi de sütle kir giderici maskedir. İçeriğindeki süt, limon suyu ve yoğurt ile yüzdeki akne aynısı cilt lekelerinden kurtulmak mümkündür.

Malzemeler

 • 1 Çay kaşığı süt
 • 1 Çay kaşığı yoğurt
 • Yarım limon suyu

Sütle kir giderici maskenin yapılışı

 • Öncelikle süt, yoğurt ve limonu makul boyutta bir kaba alalım ve karıştıralım.
 • Hazırlanan karışım cilde sürülebilecek macun kıvamına geldiği zaman yüzdeki lekeli yerlere makul oranda sürelim.
 • Bu maskenin cilde iyice oturması ve lekelere tesir edebilmesi için aşağı yukarı 15 dakika kadar maskeyle bekleyelim.
 • 15 dakikanın sonrasında maskeyi ılık bir suyla yıkayıp cilde makul bir temizleyici ile tamamiyle yüzden çıkartalım.
 • Maske sonrası yüzü iyice nemlendirelim.
İlginizi Çekebilir;  Koltuk Altı Kararması Neden Olur? Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?
3. Sütle canlandırıcı cilt maskesi

Cildin canlanmasını ve ölü deriden kurtularak yenilenmesini sağlamak, daha hoş bir cilde haiz olabilmek için mutlaka gereklidir. Çeşitli bakım şekilleri ve cilt bakım ürünleri, cildin canlanması konusu ile ilgili etkili olabilmektedir. Evde uygulanabilecek, kolay olan, içeriğindeki süt vasıtası ile bu maskeyle hoş bir bakım yapılabilir.

Malzemeler

 • 3 Yemek kaşığı süt
 • 3 Yemek kaşığı bal
 • 1 Fincan yulaf

Sütle cilt canlandırıcı maske yapılışı

 • Bu üç ürünü, karıştırmaya makul bir kap içerisine alarak macun kıvamına gelene dek karıştıralım.
 • Karışım yüze sürülebilecek kıvamlaşana kadar karıştırdıktan sonrasında hazırlanan karışımı cilde uygulayalım.
 • Maske cilde sürüldükten sonrasında aşağı yukarı 5 dakika kadar bekleyelim.
 • Ardından maskeyi ılık su ile yıkayarak geçirelim ve güzelce kurulayalım.

Sütle cilt bakımı maske önerilerinin sonuna geldik. Eğer cildinize daha iyi bakmak ve güzelleşmek için maske önerileri arıyorsanız, şu yazımız da işinize yarayabilir; 10 Saatte Ciltteki Bütün Lekeleri Çıkaran Maske

İlgili Yazılar