KADINLARDAN © 2023. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Kadınlardan

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Sağlık
 4. »
 5. Saç Dökülmesi Nasıl Geçer? Kadınlarda Saç Dökülmesi Sorunu

Saç Dökülmesi Nasıl Geçer? Kadınlarda Saç Dökülmesi Sorunu

Kadınlardan Kadınlardan - - 6 dk okuma süresi
520 0

Saç dökülmesi, kuşkusuz ki her yaş grubunda görülebilecek en can sıkıcı sorunlardan biridir. Özellikle genç yaşta başlayan saç dökülmesi sorunlarında kişilerin özgüveni düşmekte, bu vaziyet toplumsal açıdan kişileri negatif etkilemektedir. Kadınlarda saç dökülme sorunları yaşandığında bunu durdurmak ve önüne geçmek bazen olası olmayabilir. Ancak erken ayrım edildiğinde ve doğru işlemler uygulandığında, kadınlarda saç dökülmelerini engelleyip yeniden sıhhatli saçlara kavuşmak imkânsız değildir.

Saç dökülmeleri aslında hayat süresince insanların yaşamış olduğu düzgüsel bir durumdur. Örneğin uzman açıklamalarına göre her saç teli yaklaşık 5 sene yaşar ve dinlendikten sonra dökülmeye başlar. Bu açıdan bakılmış olduğu vakit saçların dökülmeleri oldukça tabii kabul edilmektedir. Günde 50 ve 100 tel saçın dökülmesi, uzmanlar gözünde bir sıkıntı olarak görülmemektedir. Ancak bu oranların daha üzerinde, oldukça yoğun ve ağır bir saç dökülmeleri laf konusuysa işte o vakit bir sıkıntı olduğuna düşünce getirmek doğrudur. Kişinin elini her saça atışında 5-10 saç teli geliyorsa bu durumda bir sıkıntı var demektir. Bunu engellemek için aksiyon almak mühim seviyede fayda sağlayacaktır.

Kişiler şayet saç dökülmelerinden yakınıyorsa ve saçlarda gün geçtikçe azalma meydana geliyorsa, ilk iş bir uzmandan yardımcı almak olmalıdır. Sorunun deposu ciddi bir rahatsızlık olabilir, bu nedenden kaynaklı yapılacak ilk prosedür bir uzman hekime başvurmak ve problemin altında yatan nedeni bulmak olmalıdır. Eğer ciddi bir rahatsızlığın mevzubahis olduğu düşünülmüyorsa, örnek olarak saçların yanmasından kaynaklı geçici bir sıkıntı olduğu düşünülüyorsa kullanılacak birtakım ürünlerle ve evde yapılabilecek birtakım işlemlerle saç dökülmesini azaltmak, önüne geçmek olası olabilir. Peki, kadınlarda saç dökülmesi niçin olur, iyi mi geçer? Evde saç dökülmesi için yapılabilecek işlemler neler?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi nedenleri içinde yukarıda da bahsedilmiş olduğu gibi ciddi bir rahatsızlık yatıyor olabilir. Hastalıktan kaynaklı saç dökülmelerinde bir uzman hekime görünmek ve bu problemin sebebini tespit etmek yapılabilecek en faydalı prosedür olacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Kadınlar İçin Diyetler: Zayıflatan Diyet Tarifleri

Ancak ayrıca bilinen, sık rastlanan ve aslında ciddi bir sorundan kaynaklanmayan saç dökülmesi nedenleri de bulunmaktadır. En yaygın malum ve bir oldukça kişide görülebilen saç dökülmesi nedenlerini şöyle sıralamak mümkündür;

 1. Genetik faktörlerden kaynaklı saçlar dökülebilir.
 2. Hormonal sorunlardan kaynaklı saçlar dökülebilmektedir.
 3. Sağlıksız ve yanlış beslenme düzenleri, saçları dökebilir.
 4. Deri sorunları de saç azalmasına niçin olabilmektedir.
 5. Vitamin ve mineral eksikliği sebeplerden bir tanesidir.
 6. Doğum ve kemoterapi, saçların azalmasını etkileyebilmektedir.
 7. Kozmetik mamüller ve hatalı ürün kullanması da sebepler arasındadır.
 8. Kişinin gerilimli bir devre geçirmesi, depresyona girmesi saçları dökebilir.

Herkes tarafınca bilinen, yaygın olan bütün bu nedenler kararında kadınların saçlarında azalma meydana gelebilmektedir. Bu nedenlerden kaynaklı saçlarında dökülme yaşayan kişilerin uygulayacağı makul ve doğru yöntemlerle sorunları geride bırakma şansı vardır. Bazen saç dökülmeleri kalıcı olabilse de bir uzman desteği ve doğru yapılacak işlemler ile beraber saç dökülmesini engellemek olası olabilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesini önlemek için öncelikle doğru bir tanı ve teşhis yapılması gerekmektedir. Saçların dökülmesinin nedeni bulunduktan sonra harekete geçilebilir. Saç dökülmesinden yakınan kişiler, ilk iş olarak bir uzman desteği aldıktan sonra süreç süresince saça ya da deriye zarar verebilecek mamüllerin kullanımından uzak durmalıdır. Saç dökülmelerini önlemek için uygulanabilecek tedavi şekilleri şöyle sıralanabilir;

 • Saç Mezoterapisi; Saç mezoterapisi yöntemi, saç dökülmelerinde kullanılan en yaygın tedavi şekillerinden biridir. Bu yöntem, kişinin derisine iğneyle takviye uygulanacağından bir nevi cerrahi prosedür sayılabilir.
 • İlaç Tedavisi; Saç dökülmelerinde kullanılabilecek, uzman onayıyla beraber uygulanabilecek tedavi şekillerinden bir tanesi de deva tedavisidir. Rahatsızlık türüne ve çeşidine makul ilaçlar kullanmak, sorunları engelleme mevzusu ile ilgili faydalı olabilmektedir.
 • Saç Ekimi; Saçları dökülen kişiler için bilhassa son vakit yaygınlaşan etkili yöntemlerden bir tanesi de saç ekimidir. Cerrahi prosedür grubunda sayılabilecek bu yöntem, muhtelif saç ekim merkezlerinde kişiden saç kökü alınmasıyla uygulanan tabii bir işlemdir.
İlginizi Çekebilir;  Kadınlarda Hormon Düzenleyici İlaçlar

İlgili Yazılar