KADINLARDAN © 2023. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Kadınlardan

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Cilt
 4. »
 5. Koltuk Altı Kararması Neden Olur? Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Neden Olur? Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Kadınlardan Kadınlardan - - 6 dk okuma süresi
530 0

Koltuk altı kararması, yalnızca kadınların değil bunun yanı sıra adamların de çoğunlukla yaşamış olduğu cilt problemlerinden biridir. Koltuk altlarında yaşanmış olan kararma bilhassa yazları kısa tişört, askılı ya da elbise giyildiği vakit belli olmakta, görünüşü sebebiyle kişide fena görünme hissi yaratabilmektedir. Temelde tabii bir cilt problemi olsa da kişiler yaz mevsimlerinde giyindikleri kısa elbiseler ya da tişörtler altından belli olan koltuk altı kararmasına rastladıklarında özgüven eksikliği dahi yaşayabilmektedir.

Koltuk altının kararması iyi mi geçer?

Koltuk altı kararmasından kurtulmanın en basit yolu, bir uzman doktordan yardımcı almak ya da bu hususta tesirleri kanıtlanmış muhtelif mamüller kullanmaktan geçer. Ancak bilinçsiz ve güvenilirliği kanıtlanamamış ürün kullanımları yapmak, bununla beraber ciddi sıhhat problemlerini ve cilt problemlerini de getirebilmektedir. Bu nedenle kişiler internette çoğunlukla “Koltuk altı kararması iyi mi geçer?”, “Koltuk altının kararması tabii yollarla iyi mi yok edilir?” gibi aramalar yapmaktadır. Peki, koltuk altı kararması niçin olur? Koltuk altı kararması iyi mi geçer?

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Koltuk altı kararmasının sebepleri içinde bilhassa terleme bilinmektedir. Bu problemi yaşayan kişiler, genellikle terlemenin koltuk altında kararmaya niçin verdiğini düşünürler. Ancak uzmanlara göre koltuk altı kararmasının tek nedeni aşırı terleme problemleri olmamaktadır.

Bu problemi yaşayan kişiler için oldukça sayıda ihtimaller içinde niçin sıralamak mümkündür. Koltuk altında kararma sorunları, bilhassa esmer kişilerde daha fazla ortaya çıkabilmektedir. “Koltuk altının kararması niçin olur?” sorusunun en doğru cevaplarını şöyle sıralamak mümkündür;

 1. Tüy alma amacıyla kullanılan jiletler,
 2. Koltuk altı bölgesine meydana getirilen ağda,
 3. Temizlik amaçlı epilasyon aletleri,
 4. Kullanılan muhtelif deodorantlar,
 5. Kullanılan antiperspirantlar.

Bu nedenlerin yanı sıra bazen genetik şeklinde de koltuk altı kararması yaşamak mümkündür. Örneğin kişinin esmer olması da koltuk altında kararma yaşamaya niçin olabilecek genetik sebeplerden biri olarak bilinir. Koltuk altındaki kararmalardan kurtulmak suretiyle uygulanabilecek muhtelif yöntemler bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Sivilce İzleri İçin Krem Kullananlar

Bir uzman hekime başvurmak ve altındaki nedeni de öğrenerek koltuk altlarındaki kararmaları geçirmek suretiyle davranmak daha doğru olacaktır. Ancak kişiler şayet ciddi bir cilt problemi olduğu düşünülmüyorsa ve yalnızca koltuk altı kararması probleminden yakınma ediyorsa, aşağıdaki birtakım koltuk altının kararmasını geçirme yöntemlerini uygulayabilirler.

Koltuk Altının Kararması Nasıl Geçer?

“Koltuk altı kararması iyi mi geçer?” sorusuna verilebilecek bol miktarda cevap bulunmaktadır. Bitkisel karışımlardan ilaçlara, muhtelif kremlerden cilt bakım ürünlerine dek koltuk altındaki kararmaların geçirilmesi üstüne denenebilecek değişik yöntemler mevcuttur. Ancak cilt sağlığını riske atmamak için yalnızca güvenilirliği kanıtlanmış, pak ve etkili şekilleri kullanmak faydalı olacaktır.

Koltuk altı kararmasından kurtulmak isteyen kişiler, aşağıdaki önerileri deneyebilirler. Eğer bu önerilerin denenmesi sonrası bir yan tesir gözlemlendiyse hekime başvurmak faydalı olacaktır. Zira her kişinin bünyesi ve cilt tipi aynı değildir, her cilt kullanılan tepkimelere aynı geri dönüşü sağlamayabilmektedir. Koltuk altlarındaki kararmaları geçirmek suretiyle uygulanabilecek yöntemler şu şekildedir;

 1. Cilt beyazlatıcıları kullanmak; Eğer ciltte bir kararma durumu var ise ve ciddi bir sıhhat sorunundan şüphelenilmiyorsa, tabii olmasından emin olunan cilt beyazlatıcıları kullanmak etkili bir teknik olacaktır. Cilt beyazlatıcı mamüllerin haricinde kişiler evde doğallığını garantileyen patates, salatalık, limon gibi gıdalarla da koltuk altı kararması problemininin önüne geçebilirler.
 2. Koltuk dibine peeling yapmak; Cildi ölü derilerden arındırmak, cildin beyazlaması konusu ile ilgili mühim bir rol oynamaktadır. Ölü deriler bilhassa koltuk altı gibi sığ cilt alanlarında birikmekte ve böylece bununla beraber kararma problemlerini da getirmektedir. Peeling tekniği ile beraber ciltteki ölü derileri temizlemek, koltuk altındaki kararmaların önüne geçebilecek yöntemlerden biridir.
 3. Tıbbi yöntemlere başvurmak; Eğer oldukça ivedi tahriş olan bir cilt tipi laf konusuysa, yukarıdaki yöntemler yarardan oldukça zarar getirebilir. Bu nedenle metnin başlangıcında da belirtildiği suretiyle bir uzman hekime görünmek ve o şekilde davranmak daha doğru olacaktır. Eğer oldukça titiz bir cilt tipine sahipseniz, tıbbi yöntemlerle koltuk altındaki kararmalar için çözüm desteği almanız mümkündür.
İlginizi Çekebilir;  Karbon Peeling Yaptıranlar

Bunun dışında, cilt bakım önerileri arayan kişiler şu yazımıza da göz atabilirler; Sütle Cilt Bakım Önerisi! Sütle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

İlgili Yazılar