KADINLARDAN © 2023. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Kadınlardan

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kadın
  4. »
  5. Hamilelik Mi Menopoz Mu Nasıl Anlayabilirim?

Hamilelik Mi Menopoz Mu Nasıl Anlayabilirim?

Kadınlardan Kadınlardan - - 3 dk okuma süresi
488 0

Hamilelik mi menopoz mu iyi mi anlayabilirim diye, belli bir yaşın üstünde olan her hanım kesinlikle merak etmektedir. Neden diye soracak olursanız hamilelik ve menopozun emareleri birbirine oldukça benzer özelliktedir. Erken yaşta menopoza girme durumu da birtakım hanımlar için geçerli olan bir vaziyet olması sebebiyle hemen hemen yaşı genç olan otuzlu yaşların ortasındaki hanımlar da bu suali oldukça sık sormaktadır. Bu yazımızda hamilelik ile menopozu birbirinden ayırt etmeniz için her ikisi ile ilgili da ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Hamilelik Ve Menopozun Ortak Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik ve menopozun ortak emareleri nelerdir? Menopoza girmiş olan bir kadının duyguları iyi mi olur? Ya da menopoza girdiğini sanıp gebe kalanlar var mıdır?

Hamilelikle menopozun benzer özellikleri olarak ilk akla gelen durumlardan biri regl döneminin gayri muntazam olmaya başlamasıdır. Reglin gecikmesi ya da olmaması gibi bir vaziyet hem hamilelik hem de menopoz için geçerli olan bir durumdur.

Hamilelik Mi Menopoz Mu Nasıl Anlayabilirim?

Kadınlar hem regl döneminde hem de menopoza giriş döneminde hiddet denetim problemi ile yüz yüze gelmektedir. Bu dönemde düzgüsel zamanda asla sinirlenmeyeceği rastgele bir şeye ani ve fevri tepkiler verebilir. Sıcak basması, aşırı duygusallık, bitkinlik ve halsizlik hissi gibi durumlar da yaşanabilir.

Menopoza Girerken Adet Kanamaları Nasıl Olur?

Menopoza girerken tane kanamaları iyi mi olur? Bu kanamalar lekelenme şeklinde oldukça kısa (1 ya da 2 gün) devam eden regl kanamaları her iki durumda da görülebilir. Bu tip durumlarda kanamalar kir şeklinde gelmektedir. Bununla beraber uzun devam eden regl kanamaları da görülebilir. Bazı hanımlar bu lekelenmeleri hamilelikte yerleşme kanaması olarak yaşarken birtakım hanımlar ise menopoz emaresi olarak yaşayabilir.

İlginizi Çekebilir;  Bebek Bakımında Bilinmesi Gereken 21 Konu

Evde Menopoz Testi Nasıl Yapılır?

Evde menopoz testi iyi mi yapılır? Evde menopoz testi, tıpkı hamilelik testi gibi bir testtir. Bunun için hususi test çubukları vardır. Bu test çubuklarına idrar damlatarak hormon düzeyinin ölçülmesi sağlanır ve çıkan sonuca göre bir kadının gebe mi yoksa menopoza mı girdiği oldukça basit bir halde anlaşılır.

İlgili Yazılar