KADINLARDAN © 2023. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Kadınlardan

 1. Anasayfa
 2. »
 3. İlişkiler
 4. »
 5. Evlilikte Anlaşamama: Eşiyle Anlaşamayanlar Ne Yapmalı?

Evlilikte Anlaşamama: Eşiyle Anlaşamayanlar Ne Yapmalı?

Kadınlardan Kadınlardan - - 7 dk okuma süresi
511 0

Evlilikte anlaşamama sorunu, bilhassa erken yaşta evlilik yapmış çiftlerin en büyük problemlerinden biri olarak görülmektedir. Eşiyle anlaşamayanlar ne yapacaklarını bilmedikleri zaman, şayet büyüklerinden de yardım almıyorlarsa devamlı şiddetli kavgalar ve tartışmalar boy gösterebilmektedir. Evlilikte anlaşamamak gibi bir sorun, bununla birlikte var ise evlatların ruhsal olarak etkilenmesini ve çiftlerin boşanmasını da getirebilmektedir.

Evlilikte anlaşamama sorunu: Eşiyle anlaşamayanlar

Çeşitli uzmanlar, evlilikte anlaşamama sorunlarının kaynağında maksimum aldatma, kıskançlık, maddiyat gibi nedenlerin yattığını saptamıştır. Uzmanlara göre eşiyle anlaşamayanlar vakit içinde daha öfkeli, daha kızgın, devamlı kavgaya aleni bir şahıs haline gelmeye başlamaktadır. Bu problemi çözebilmek için mümkünse aile terapistlerine başvurulması önerilmektedir. Ancak bir psikolog ve terapist ile müzakere şansı bulunmuyorsa çiftler kendileri alacağı ufak fakat etkili önlemlerle ihtimaller içinde tartışmaların ve kavgaların önüne geçebilirler. Peki, evlilikte anlaşamamak iyi mi önlenir? Eşiyle anlaşamayanlar ne yapmalıdır?

Evlilikte Anlaşamama Sorunları: Eşiyle Anlaşamayanlar Ne Yapmalı?

Eğer evliyseniz ve evlilikte anlaşamama gibi bir derdiniz varsa, eşiyle anlaşamayanlardan biriyseniz bu mevzunun sizi üzmesine izin vermemelisiniz. Zira geçmiş yıllardan günümüze, evliliklerin neredeyse %30’unda bu problemler baş göstermektedir. Kişilerin karşılıklı olarak sağlayacağı değişimlerle ve iyi bir yardımcı ile evlilikte anlaşamama sorunlarının önüne geçmeniz mümkündür.

Eğer eşinizle kavga etmekten, büyük tartışmalar yaşamaktan sıkıldıysanız ve rahat bir aile ortamına kavuşmak için ne yapmanız icap ettiğini sorguluyorsanız, ilk ilkin tartışmaların ana kaynağını belirlemelisiniz. Örneğin ortada bir kıskançlık, maddi sorunlar, alkol problemleri ya da hiddet denetimi problemleri var ise ihtilaf yaşamak olabildiğince doğaldır. Zira bütün ömürlerini evlilikten sonrasında birlikte geçirecek olan çiftler, bazı durumlarda her şeyin kusursuz bir düzende ilerlemesini isterler ve bu olmadığı zaman, en ufak bir kıvılcımda işin ucu büyük kavgalara çıkar. Evlilikte anlaşamama sorunlarınızın önüne geçmek için aşağıdaki şekilleri deneyebilirsiniz.

 • Kavgaların aslolan sebebini bulun: Bir kavga durduk yere ortaya çıkmaz, değil mi? Sizi ya da eşinizi öfkelendiren, bazı durumlarda yanlış düşünceler sebebiyle oluşan, aslında basit çözülebilecek ufak bir sebebin büyümesiyle oluşan bu kavgaları önleyebilmek için ilk ilkin kavgalarınızın aslolan sebebini bulmalısınız. Bunu yaparken öfkenizi, “Ben haklıyım!” düşüncenizi bir kenara bırakmalı ve partnerinizin de düşüncelerini, hareketlerini, aklından geçenleri empati kurarak anlamalısınız. Bu şekilde kavganın en şark sebebini bulmanız olası hale gelir.
İlginizi Çekebilir;  Aşkta Doğru Kişi: Sevgilin Senin İçin Doğru Kişi Mi?
 • Sizi neyin öfkelendirdiğini ortaya koyun: Eşiniz alkol kullanıyor olabilir, çok kıskanç davranıyor olabilir ya da maddi açıdan devamlı size güçlük yaşatıyor olabilir. Eğer ona bu tür nedenlerden kaynaklı kızıyorsanız ilk ilkin ortamı sakinleştirmeyi ve birazcık olsun sakin kalıp onu dinlemeyi deneyin. Büyüklük göstermek, dinlemek ve idrak etmek bir şeyleri düzeltmeniz için fayda sağlar. Sizi öfkelendiren durumun altında ne işe yaradığını öğrenmeniz vakalara bakış açınızı değiştirebilir.

  Örneğin eşiniz kısa sürede batkı etmiş olabilir, bu da onun maddi açıdan zor bir süreç yaşamasına neden vermiş olabilir. Veya, tesirinde kalmış olduğu bir vaka yüzünden, yaşamın onu yormasından, içerisine attığı dertlerden ve kendisini kurtulamadığı için alkole veriyor olabilir. Böyle bir durumda eşinizi sakin bir halde dinleyip problemi anlamak, ona yardımcı ve yol gösterici olmak sizin için bir çözüm olabilir. Bunu yaparken bunun yanı sıra sizi neyin öfkelendirdiğini bulabilecek ve ne yapmanız icap ettiğini de kendiniz çözebileceksiniz.

 • Büyüklerinize danışın ya da yardımcı alın: Eğer evlilikte anlaşamama sorunlarınız ve içerisinden çıkılmaz hale geldiyse, uzun soluklu birliktelikleri olan ve kendisiyle samimi bir halde konuşabileceğiniz büyüklerinizden yardım almak iyi bir çözüm olacaktır. Ancak bunu yaparken öfkenizden kaynaklı yalnızca kendinizi haklı bulduğunuz konulardan bahsetmek, eşinizin hatalarını çok büyük göstermek kararında büyükleriniz eşinize karşı nefretle dolabilir. Bu durum, başkalarının da evliliğinize karışması ve daha büyük kavgaları bununla birlikte getirebilir. Bu nedenle biriyle konuşmadan ilkin eşinizi yukarıdaki adımlarda anlatıldığı gibi ilkin anlamaya çalışıp, dinleyip ona göre hareket etmelisiniz.

  Eğer danışabileceğiniz, düşünce ve yardım alabileceğiniz bir büyüğünüz yoksa ya da bunu yapmak istemiyorsanız bir psikolog ve çift terapisti ile görüşebilirsiniz. Evlilikte anlaşamama problemi yaşayanlar ve eşiyle anlaşamayanlar, başvurdukları ve yardımcı aldıkları bu uzmanların da yönlendirmesiyle kendileri için doğru olanı daha iyi anlamış olur ve evliliklerini daha iyi hale getirmeyi genellikle başarırlar. Psikoloji ve evlilik konusu ile ilgili uzman bir çok hekim ve psikiyatrist bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Erkek Sevgiliyi Telefona Kaydetme İsimleri

İlgili Yazılar