KADINLARDAN © 2023. TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Kadınlardan

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Diğer
  4. »
  5. Anne Olmak: İlk Defa Anne Olacaklara Tavsiyeler

Anne Olmak: İlk Defa Anne Olacaklara Tavsiyeler

Kadınlardan Kadınlardan - - 5 dk okuma süresi
523 0

Anne olmak, bir hanım için yaşamı süresince yaşayabileceği en hoş duyguları ve en gerilimli zamanları bir araya getiriyor! Her hanım için doğum yapmak, bu süreçte yaşanmış olan bazı zorluklar ve doğum sonrası için çocuğun bakımını yapmak kuşkusuz ki olabildiğince zordur, bu adeta bir meydan okumadır hanımlar için.

Anne olmak, annelik yapmak olabildiğince zor ve bir çok da mukaddes bir şeydir. Bu yüzden bu süreçte romantik anlamda da, zihinsel ve fizyolojik anlamda da olağanüstü bir gayret ve efora ihtiyaç vardır. Bu sebeplerden dolayı bugün sizlere ilk kez anne olacaklar için pek değerli bilgiler paylaşacağız.

Anne Olmak İçin Korkunuzu, Endişenizi Yenmelisiniz!

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi, anne olmak için geçirilecek süreç olabildiğince zor bir süreçtir. Çoğu kez olağanüstü gerilimli ve endişeli hissedebilir, türlü karamsarlıklara girebilirsiniz. Anne olmak basit değildir çünkü. Daha önceki hayatınızda hiç yaşamadığınız, deneyimlemediğiniz onca şeyi yaşayacak ve deneyim edineceksiniz. Dolayısı ile, bunun farkında olun ve gayet fazla kaygı etmeyin.

Bu süreç de, oluşan duygularınız da olabildiğince normaldir. Annelik, bir hanım için en zor ve en hoş tecrübelerden biridir. Türlü türlü zorluklar anne olunca sizi bekler. Hele ki ilk hamileliğinizde bahsetmiş olduğumuz bu endişe, kaygı, korku ve gerilim hat safhaya yükselecektir. Bunların hepsinin geçeceğini düşünün, müspet taraflara odaklanın. Çocuğunuzu elinize alınca o mutluluğu hayal edin ve gerilim yapmayın.

Bebeğimi Nasıl Tutacağım?

Her hanım doğum kaygısı ve endişesi bir yana, bebeğini iyi mi tutacağından da kaygı duyar. Bu kaygı hanım adam herkeste vardır aslında. İlk kez anne olacaklar yeni doğmuş bebeği iyi mi tutacaklarından kaygı eder ve bu hususta olabildiğince kararsız kalırlar. Bu kadar kasmaya, kaygı etmeye ya da bu mevzuyu büyütmeye gerek yoktur. Bir elinizi bebeğinizin başının dibine koyun, öteki ile de vücudunu kavrayın, bu kadar basit!

İlginizi Çekebilir;  Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır? Yenidoğan Bebek Bakımı İçin En Önemli 3 Nokta

Bebeğin Beslenmesi

Bebeğinizi dünyaya getirdiniz ve birbirinize alıştınız, sırada emzirme var. İlk emzirmelerde bazı sorunlar, sıkıntılar yaşayabilirsiniz fakat katiyen kendinizi fena bir anne gibi hissetmeyin. Biberon ile bebeğinizi beslemeye karar verseniz bile, bunu yapmış olduğunuz için kendinize kızmayın, kendinizi fena bir anne olmak şeklinde değerlendirmeyin. Hangi şekilde yapmış olursanız yapın, bu aşamada önemli olan bebeğin beslenmesidir, önemli olan da budur.

Temel ihtiyacınız olan şeyleri stoklayın

Herkes devamlı anne olmak isteyenler için bebek ile ya da annenin psikolojik, fizyolojik ya da romantik durumu hakkında bolca bol öneri verir fakat bir çok şeyi bu aşamada da göz ardı ederler. Bu da onlardan biridir diyebiliriz. Sizin ve yavrunuz için çok kullandığınız bazı şeyler vardır. Bunların listesini çıkarmak sizin için çok yararlı olacaktır. En çok neyi kullanıyorsunuz? Neye ihtiyacınız var? Hepsini ayrı ayrı not alın ve bir alışverişe çıkın. İhtiyacınız olan şeylerden bolca bol alın ve evde bu tarz şeyleri stoklayın.

Bunu yapmanız sizin için olabildiğince faydalıdır. Zira eşiniz gün içerisinde evde olmayabilir, gece geç saatlerde de eve gelebilir. Bu tür durumlarda zor durumda kalmamak adına ihtiyaç duyduğunuz her şeyden bir adet almak yerine, bolca bol alın ve evde yığın yapın. Bunun önemini anlayacaksınız. Diyelim ki bigün bebeğinizin bezi bitti ve evde de bir yenisi yok. Evde bebeğinize baktığınız için gidip bir yenisini almak sizin için işkence haline gelir.

Bebeğinizi uyutsanız dahi, dışarı çıkıp alışveriş yapmak olabildiğince riskli ve tehlikeli olabilir. Eşiniz de evde değilse –ki büyük ihtimalle değildir- olabildiğince zor bir durumun içerisine düşmüş olursunuz. Birilerini bulup onlardan lüzumlu şeyleri almalarını ummaktan diğer elinizden de bir şey gelmeyecektir.

İlginizi Çekebilir;  Aile Dizisi - Oyuncuları - Konusu

İlgili Yazılar